Programowanie współbieżne, Języki programowania, Aplikacje, Gry

Memory ordering w x86

We wcześniejszych postach o widoku pamięci wątku i volatile wspomniałem o tym, że istnieje coś takiego jak write buffer. Jego zadaniem jest optymalizować zapis danych obliczonych przez procesor. Bez niego wydajność naszych maszyn byłaby dużo niższa. Niestety jego obecność powoduje zerwanie „sequential consistency”. Przykładowo sekwencja instrukcji:

a = r1; //zapis do pamięci

r2 = b; //odczyt z pamięci

(gdzie a i b to zmienne zlokalizowane w pamięci a r1, r2 to rejestry procesory) może być widziana na zewnątrz jako:

r2 = b;

a = r1;

Zapis został przeniesiony za instrukcję odczytu, gdyż procesor optymalizuje wykonanie programu poprzez użycie write buffer. Takie zamiany instrukcji nazywamy „memory ordering”. Optymalizując wielowątkowe programy na niskim poziomie powinniśmy wiedzieć jakie zmiany w kolejności odczytu i zapisu są możliwe na danym procesorze. Musimy także wiedzieć jak wymusić wykonanie instrukcji w określonym porządku tam gdzie jest to wymagane.

Poniżej znajduje się bardzo ciekawy wykład przedstawiony przez pracownika Intela. Tematem jest model pamięci architektury IA-32 uściślony przez Intela w 2008 roku.

Aby zrozumieć model pamięci w x86 trzeba zapamiętać i zrozumieć 8 następujących reguł:

 1. Odczyty nie są przenoszone przed lub za inne odczyty.
 2. Zapisy nie są przenoszone przed lub za inne zapisy.
 3. Zapisy nie są przenoszone przed występuje przed nimi odczyty.
 4. Odczyty mogą być przeniesione przed wcześniejsze zapisy. Nie dotyczy przypadku gdy odczyt i zapis do tyczy tej samej lokacji.
 5. Jeśli w wieloprocesorowym systemie procesor0 zapisze 1 do lokacji x i następnie jeśli procesor1 zobaczy tą wartość i zapisze 1 do lokacji y to jeśli procesor2 zobaczy 1 w lokacji y to zobaczy też 1 w lokacji x. Zakładamy że lokacje x i y zawierały w stanie początkowym wartości 0.
 6. Jeśli w wieloprocesorowym systemie  procesor0 zapisał wartość do lokacji a, procesor1 zapisał wartość do lokacji b to dowolne inne dwa procesory zobaczą te zapisy w tej samej kolejności.
 7. Jeśli w wieloprocesorowym systemie procesor0 wykonał operacje blokowaną (np. xchg czyli zapis i odczyt) na lokacji a i procesor1 wykonał operację blokowaną na lokacji b to dowolne dwa inne procesory zobaczą te operacje w tej samej kolejności.
 8. Zapisy i odczyty nie są przenoszone przed lub za instrukcje blokowane.

Polecam obejrzeć dołączony film. Te zasady są tam dobrze objaśnione. W kolejnych postach opisze jak memory ordering wygląda na innych architekturach i co z tego wszystkiego wynika.

One Response to “Memory ordering w x86”

 1. Hudson nie jest specjalnie porywającym prowadzącym, ale prezentacja jest stosunkowo ciekawa. Szkoda, że widownia zdawała się, przynajmniej w części, nie rozumieć tematu. (jaka jest różnica między L- i S-fence? litości…)

  Pytający zdają się też nie rozumieć dlaczego odejście od istniejącego zestawu instrukcji to pomysł z kategorii „zmieńmy język, nasze programy będą lepsze”. MS przeszedł przez gehennę portowania Windowsa na IA-64 i połowa maszyn na tych układach stoi w MS. Bizantyjska architektura nie jest rozwiązaniem problemu i nie gwarantuje sukcesu komercyjnego. To, że panowie z Google chcieliby lepiej skalować swój system nie jest problemem Intela tylko ich inżynierów. To co robią nie jest general-purpose i ciężko oczekiwać, że ktoś będzie dla nich zmieniał ISA. Bo są Google.

Leave a Reply